Наслідки удару блискавки можуть бути нищівними. Потрапивши у внутрішню розподільну мережу будівлі, струми грозового розряду здатні пробити ізоляцію і вивести з ладу електрообладнання, вони також небезпечні для здоров'я людини. Прямі та віддалені удари блискавки можуть пошкодити електроустановки, лінії електропередач, порушити енергопостачання окремого будинку або комплексу споруд, викликати пожежу і навіть стати непрямою причиною смерті людини чи групи людей.
Сучасне житло повинно відповідати не тільки заявленим вимогам комфорту, але, у першу чергу, безпеки.
Захист від атмосферної електрики
Коли Ви використовуєте електроприлади під час природних катаклізмів, зокрема грози з блискавками, побутова техніка і проводка знаходяться під загрозою. Атмосферне перенапруження вище номінального в кілька разів і стає перешкодою для коректної роботи пристроїв у всій будівлі. Аварійних ситуацій можна легко уникнути, якщо використовувати розрядник.
Розрядник (ПЗІП) - спеціальний прилад, який гарантує безпеку саме в таких випадках. ПЗІП - це пристрої захисту від імпульсних перенапруг, як грозових, так і комутаційних. Обмежувачі перенапруг спрацьовують за лічені мілісекунди, і електричні мережі і зовнішні лінії електропередач продовжують стабільно функціонувати, незважаючи на погодні умови. Вони обов'язково встановлюються при будівництві житлових об'єктів і комплексів, громадських установ, також у виробничих і складських приміщеннях.
ПЗІП - це захист від блискавки і перепадів напруги з практичним і безпосереднім призначенням: захищати електромережу та обладнання.
Три ступені захисту B, C, D - що означають
Крім ПЗІП, весь захист забезпечується створенням системи заземлення. Як зовнішній, пасивний захист використовують громовідводи - блискавкоприймачі - за правилами, одразу кілька встановлюються на даху будівлі і здатні звести до мінімуму наслідки прямого удару блискавки.
Захист від імпульсного перенапруження складається з трьох етапів: попередній захист, захист середнього рівня і точний захист. За цим принципом обмежувачі перенапруги поділяються на такі класи:
Клас 1 (В) | Убезпечить від близького удару блискавки в центральну систему. Прилад типу В монтують у головний розподільний щит або на вводі в будівлю. |
Клас 2 (С) | Другий ступінь. Підключаються після розрядників першого типу в той же щит. Охороняють токорозподілюючі мережі від неприпустимих коливань. |
Клас 3 (D) | Захист електроприладів і розеток живлення. |
Страховка слабкого розрядника меншого класу забезпечується потужним приладом високого класу. Послідовне встановлення усіх трьох типів гарантує надійний захист. Вартість обмежувачів класу В, В+С найвища, класу С - менше, а ціна ПЗІП класу D найнижча.
Концепція триступеневого захисту дозволяє досягти максимальної ефективності.
Такі міжнародні компанії, як Hager і Eaton, цю класифікацію застосували у виробництві серій своїх пристроїв.
Як обрати пристрій захисту від перенапруги
Перед тим, як купити ПЗІП, варто розібратися в наступних технічних характеристиках: кількість полюсів, напруга мережі, номінальна імпульсна напруга, що витримується та клас пристрою.
Вибираючи розрядник, слід враховувати кілька вихідних параметрів:
- Розташування будівлі (будинку, дачі) на місцевості. Виходячи з цього ступінь ризику;
- Чутливість до перепадів напруги і кількість споживачів електроенергії (побутова техніка, виробниче обладнання і т.д.)
Щодо другого параметру, виробляється все більше техніки, чутливої до імпульсних перенапруг. За статистикою 90% розеток живлять саме таке електрообладнання.
Для будівель в густонаселеній міській або приміській місцевості, де підведення лінії електропостачання здійснене за допомогою кабелю | Низький ступінь ризику |
Для приміщень на рівнинах і підведенням електропостачання повітряною лінією | Середній рівень небезпеки |
Будинки в горах, на височині або на березі водойми (менш ніж 50м від таких об'єктів) | Висока вірогідність удару блискавки |
У зоні особливої уваги будинки, поблизу яких ростуть високі дерева (понад 20м). Але ризик знижується, якщо в радіусі 50 метрів встановлено блискавкоприймач.
- Для об'єктів з високим рівнем ризику (відкрита місцевість) рекомендується обмежувач перенапруг класу В.
- Для об'єктів із середнім рівнем обмежувач напруги класу С.
- Для вторинного захисту в каскадних системах (за наявності приладів В, С) застосовується обмежувач імпульсних напруг класу D.
Модульне виконання дозволяє легко монтувати обмежувач перенапруг в модульний електрощиток на DIN-рейку. Деякі виробники зазначають в технічному паспорті, що для їх обладнання підходить як вертикальна, так і горизонтальна установка. Замінити відпрацьований блок можна за лічені секунди завдяки спеціальним засувкам на корпусі.
При встановленні обмежувача перенапруги пам'ятайте: необхідно, щоб відстань між сусідніми ступенями була не менше 10 метрів по кабелю електроживлення. Виконання даної умови важливо для правильної координації спрацьовування.
Асортимент професійної модульної автоматики представлений у нашому інтернет-магазині брендами: Hager,
Schneider Electric, Eaton (Moeller), E.Next, Аско-УкрЕМ. Продукція цих виробників - гарантований захист від перенапруги внутрішніх розподільних кіл житлових і громадських будівель. Усі грозорозрядники сертифіковані відповідно до європейських стандартів якості.